понеділок, 1 червня 2015 р.

Вчимося вчити..

Для багатьох з нас у самому понятті "англієць" вже закладена частинка аристократизму. Стриманість емоцій, витончений смак, деяка рафінованість в життєвому розпорядку ... Звичайно, подібний спосіб сформувався у більшості по книгах і фільмах, але основу під собою він має цілком реальну. Які ж основні принципи виховання маленьких жителів Сполученого Королівства?Картинки по запросу англійське виховання
Виховання в сім'ї
На дитячих майданчиках англійських міст майже не видно молодих мам. Може здатися, що всі малюки гуляють з бабусями. Але це не так - просто дітей тут народжують досить пізно, часто після тридцяти років або навіть до 40. Спочатку родина повинна встати на ноги, купити будинок. А, створивши матеріальну базу, можна задуматися і про поповнення в сімействі. Причому, в сучасній англійській сім'ї, як правило, буває не менше трьох дітей.
Користуватися допомогою літніх батьків тут не прийнято, бабусі й дідусі, як правило, живуть окремо від молодої сім'ї. Вони можуть із задоволенням взяти онуків на вихідні, але ставати безкоштовними няньками - не в правилах англійців. Тому вдома з малюками сидять в основному мами. Виняток становлять лише ті випадки, коли професійна діяльність жінки є основним (і чималим!) Доходом сім'ї.
Картинки по запросу англійське виховання
Проте англійські мами, навіть якщо вони не працюють, набагато частіше, ніж росіяни, запрошують собі помічниць, щоб виховувати і навчати малюка. У залежності від матеріальних можливостей і власних цілей, мама може скористатися послугами няні, няньки "(babysitter) або молодих людей, що приїжджають у країну на роботу за програмою Au-pair.
Послуги няні (з проживанням) коштують дорого, і чим няня освіченіші, тим дорожче, тому не всі можуть собі дозволити таке задоволення. До обов'язків няні входить  не тільки догляд за малолітньою дитиною. Вона сама повинна розробити програму розвитку для малюка і займатися по ній з дитиною. А крім того, - водити малюка на прогулянки, у гуртки та секції, якщо він туди записаний, коротше кажучи, - не спускати з нього очей. Час на особисті справи у няні обмежується тільки проміжком, коли її підопічний солодко сопе в своєму ліжечку.Картинки по запросу англійське виховання
Babysitter, на відміну від няні, не живе в родині, де працює. Її завдання-просто доглянути за дитиною протягом певного часу, вчасно погодувати його і укласти спати. Заняття з малюком в обов'язки вabysitter не входять, хоча деякі з них за власною ініціативою можуть почитати дитині, пограти з ним або помалювати, чекаючи повернення батьків.
Молоді люди та дівчата, які приїжджають в країну за програмою Au-pair , як правило, не мають педагогічної освіти. Мета їхнього приїзду - подивитися Англію, потренуватися в англійській мові і трохи підробити. Вони повинні виконувати все, що просять зробити батьки малюка, і зазвичай стають дитині кимось на кшталт старшої сестри або брата.
Для маленьких жителів Англії існують різні гуртки і секції - плавання, гімнастика, музика, іноземні мови - і англійські мами охоче записують туди своїх дітей.
Вельми поширена альтернатива індивідуальним няням і вихователям - ігрові групи, які організовуються в приватних будинках. Кілька мам об'єднуються і по черзі сидять із дітьми або кілька мам платять одній. Іноді такі групи створюються при деяких організаціях. Часто ще під час вагітності жінки з однаковим терміном формуються у групи для занять з підготовки до пологів, а потім, вже з малюками, зустрічаються раз на тиждень, щоб обговорити свої новини та проблеми за чашкою чаю. У цей час діти зайняті іграшками, а коли підростуть, грають один з одним. З малюками (від кількох місяців!) Проводяться заняття співом, зарядкою, плаванням.
Англійські мами в масі своїй дуже терплячі. Вони можуть багато разів поспіль з посмішкою повторити своїй дитині: «Це не можна робити, тому що ...», і непослух малюка не викличе у них роздратування. Крім того, батьки з самого раннього віку (буквально через кілька днів від народження) беруть немовлят з собою в магазини, кафе і т.п. Так що, діти в цій країні дуже рано починають пристосовуватися до навколишнього їх суспільству. Справедливості заради треба відзначити, що і сама країна пристосована для дітей: у кожному магазині є кімната для сповивання і годування, в кожному ресторані та кафе - дитячі стільчики, скрізь є зручні з'їзди з тротуарів та сходів, тому не доводиться тягати коляску за собою в руках . Продавці, офіціанти та інший персонал завжди доброзичливі до дітей. Тому малюки не залякані, і легко йдуть на контакт з дорослими. До того ж, за статистикою, Англія - найбезпечніша для дітей країна в Європі. Тут найнижчий відсоток нещасних випадків, що відбуваються з дітьми. Англійські малюки їздять на велосипедах в спеціальних шоломах, дитячі майданчики посипані м'якими тирсою або мають гумове покриття, а в автомобілях британці перевозять своїх дітей тільки в спеціальних кріслах і пристебнутими.
Дошколята
Перший ступінь
Перше дошкільний заклад, куди можна влаштувати дитину в Англії, за функціями є дитячим садком, але називається школою - Nursery School («ясельна школа»). Вони можуть бути державними, приватними або ж складатися при якій-небудь школі. Зазвичай в Nursery School дітей вчать співати пісеньки, читати вірші, танцювати, а з самими маленькими займаються вправами на розвиток дрібної моторики, влаштовують ігри, які дозволяють розвивати абстрактне мислення, учать допомагати один одному і бути ввічливими. Дітей старшого віку (від трьох років) потроху вчать читати, писати, а іноді проводять уроки іноземної мови.
Приватні Nursery School бувають різні - з ясельними групами, куди приймають дітей приблизно з трьох місяців, і звичайні, в які дитини беруть з двох років. Що стосується перших - їх послуги дуже дорогі. Тут на одного вихователя припадає всього троє дітей, а харчування і заняття - індивідуальні.
Існує в Англії і ще один варіант ігрових груп для дошкільнят - pres chool. Це зареєстрована організація, якою керує уряд, обраний з батьків. Потрапити в цей уряд дуже престижно, особливо для тат. Діти в pres shool знаходяться 2,5 години на день. Вони грають, розвивають необхідні навички, спілкуються один з одним, співають пісні або читають книги. А заодно - вчать кольору, цифри і букви. У різних кінцях кімнати стоять столи, на яких розкладені різні іграшки і посібники - від кубиків і машин до пластиліну, конструкторів і головоломок. І кожен малюк має можливість займатися тим, що йому в даний момент цікаво. Тут на 8 дітей - 1 вихователь (обов'язково спеціаліст з відповідною кваліфікацією).
Участь держави
Коли дитині виповнюється 3 або 4 року (це залежить від того , в якому графстві малюк проживає), батьки отримують на нього спеціальні ваучери. Ними держава оплачує батькам перебування їхньої дитини в дитячому саду протягом п'яти змін на тиждень, по дві-три години кожна. Кожна сім'я має право розпорядитися ними як захоче: використовувати як доплату за повний день в приватному саду або, нічого не доплачуючи, водити малюка в дитсадок на 2,5-3 години щодня, крім вихідних.Картинки по запросу англійське виховання
Вся увага - маленької особистості
Система виховання в дошкільних установах побудована виключно виходячи з інтересів дитини. На перше місце ставиться турбота про душевний комфорт дитини, З дітьми, навіть із зовсім маленькими, обговорюються всі необхідні питання. При цьому похвали тут щедро роздаються за будь-якого приводу і за будь-який, навіть найменший, успіх. Це істотно підвищує самооцінку малюка і сприяє розвитку впевненості в собі. Вважається, що таке ставлення згодом допоможе йому пристосовуватися до життя в будь-якому суспільстві і в будь-якому середовищі, справлятися навіть з дуже важкими життєвими ситуаціями і виходити з них переможцем, як і належить справжньому англійцю ...Картинки по запросу англійське вихованняРежим дня
За розпорядком основна відмінність Nursery School від звичного нам дитячого саду полягає в тому, що день підрозділяється на дві сесії - ранкову (приблизно з дев'ятої ранку до дванадцятої години дня) і денну (приблизно з першої до четвертої вечора).Між сесіями передбачений перерва на ланч. Дитину можна записати на необхідну кількість днів на місяць. Батьки можуть приводити сюди дитину і на повний день, і тільки на одну сесію - вранці або ввечері. Оплата, зрозуміло, буде різною - платять за кількість змін і окремо за перерву.
Навчальний рік у ясельної школі поділяється на чотири чверті, за кількістю пір року. Тижневі канікули передбачені не тільки між чвертями, але і в самій середині кожної чверті. Між літньої та осінньої чвертями дітям дають можливість відпочити 1,5 місяця.Картинки по запросу англійське виховання
Як проходять заняття
Діти сідають в кімнаті на килимах, і вихователь проводить перекличку. Потім біля дошки один зі старших хлопців під диктовку інших дітей розставляє таблички із зазначенням поточного дня тижня, числа місяця, погоди. Потім групу ділять на дві підгрупи за віком і починаються безпосередньо навчальні заняття. Старші діти вчать алфавіт, вирішують нескладні задачки, вчаться писати букви. У найменших тим часом проходять розвиваючі заняття, їм показують різні предмети, пояснюють, що для чого використовується, і що як називається. Такі «уроки» тривають недовго, всього десять-п'ятнадцять хвилин. Після цього діти можуть спокійно пограти, тим більше що в іграшках недоліку немає - тут є всілякі машинки, конструктори, ляльки, дитячі будиночки, маленькі гойдалки, олівці і фарби для малювання, пластилін та інші приналежності для виробів.
Обов'язкове правило: після гри все прибрати на місце, привести в порядок кімнату, прибрати сміття. Це роблять всі разом - і діти, і вихователі. Після ланчу діти приступають до розвитку творчих навичок - співають пісеньки, складають сценки, збирають мозаїку, малюють, ліплять з глини. І нарешті, настає час прогулянок. Гуляють малюки на спеціальному майданчику, огородженому з усіх сторін. Грають так само, як і їхні українські однолітки - катаються з гірки, копаються в пісочниці. Вона являє собою великий закривається на замок ящик з піском, всередині якого лежать лопатки, совочки, відра і інші відповідні іграшки. Після прогулянки малюки встигають ще погратися в ігровій кімнаті або почитати яку-небудь книжку, і перша зміна закінчується. Вихователька знову проводить перекличку і виводить до батьків тих дітей, які не залишаються на другу зміну. Решта сідають за столи і їдять. А потім їх знову чекають ігри і заняття.
ШколаКартинки по запросу англійське виховання
Дитинство у англійського дитини дуже коротке: у 4-річному віці у нього вже починається шкільна пора. До школи дитина повинна бути записаний з чверті, яка слідує за його днем народження. Відкладати вступ до навчального закладу не варто, це може спричинити ускладнення в майбутньому. Справа в тому, що протягом всіх років навчання дитини школа зобов'язана здавати звіти, і дані в них тісно пов'язані з віком учнів. У цих документах вказується кількість дітей, що досягли до звітного періоду певного віку, і дані про те, скільки відсотків учнів здали необхідні іспити, і скільки не справилося з цим завданням. Тому якщо дитина пішла до школи пізніше визначеного віку, то може виникнути велика плутанина.Картинки по запросу англійське виховання
Процес навчання
У 4 роки, вступаючи в початкову школу, маленькі учні починають грунтовно займатися рахунком, читанням і письмом, при цьому домашні завдання дають раз на тиждень. Обов'язково проводяться заняття з фізкультури, в багатьох школах раз на тиждень діти відвідують басейн. У навчанні основний упор робиться на вміння самостійно здобувати знання і застосовувати їх на практиці. Діти багато займаються в бібліотеках і лабораторіях, повинні самі пам'ятати про своїх домашніх завданнях. Перевірка знань зазвичай проходить у письмовій формі - у вигляді есе та проектів. При цьому вчитель зазвичай лише окреслює якусь проблему, а учень сам формулює тему і підбирає матеріал.
Заняття в молодшій школі проходять в дуже м'якій, ігровій формі, без будь-яких спроб «підігнати» всіх під один загальний рівень. Кожна дитина розвивається індивідуально, відповідно до рівня своїх можливостей.
Участь батьків
Природно, англійці, як і батьки всіх країн світу, цікавляться успіхами і проблемами своїх дітей і спілкуються на цю тему з викладачами. Однак батьківських зборів у нашому розумінні цього заходу тут немає. Просто батькам кожної дитини відводиться 5-10 хвилин для індивідуального спілкування з учителем. Є в англійських школах та батьківські комітети. У числі їх обов'язків є й така, як добування грошей на шкільні потреби. Але вони не випрошують їх у батьків, а прагнуть заробити. Наприклад, організовують у навчальному закладі показ кінофільму, з продажем поп-корну і солодощів в буфеті. Частину отриманих грошей платять тим, хто забезпечив сеанс, за послуги, а інші кошти йдуть у фонд школи. Для тих же цілей влаштовують дискотеки і навіть «барбекю» для дітей, батьків і всіх місцевих жителів. Для додаткового прибутку можуть відкрити і буфет з пивом і вином (природно, для дорослих), але подібний вид отримання доходу вимагає спеціальної ліцензії. Крім того, школи мають свій уряд, обраний з батьків нинішніх і навіть колишніх учнів.
Велика увага в навчальних закладах приділяється благодійності. З малих років дітей вчать допомагати тим, хто потребує цього. Для збору коштів на благодійні цілі в навчальному закладі організовують, наприклад, «день без шкільної форми», коли кожна дитина має право прийти, в чому захоче, і приносить із собою невеликий внесок - 1 фунт стерлінгів (близько 50 руб). Зібрані гроші школа передає, наприклад, на дитячий хоспіс [1] або до фонду бездомних. Але в цілому ставлення до грошей у англійців дуже тверезе і практичне. Підлітки з 16 років використовують будь-яку можливість, щоб самим заробити гроші. Смітити грошима в Англії не прийнято.Картинки по запросу англійське виховання
Якщо потрібно покарання
У садочках провинилися дітей від двох з половиною років карають або відчитуючи на словах, або просять спокійно посидіти в кутку (знайомий метод, чи не так?). Найменших не карають , просто намагаються відвернути від витівки і перевести увагу дитини на щось інше. Якщо не виходить, то проблему вирішують спільно з батьками малюка. Примітно, що дітям не дозволяється битися один з одним, всі проблеми пропонується вирішувати іншими способами.
В англійському законодавстві обумовлені всі тонкощі, пов'язані з тілесними покараннями дітей. Протягом всієї історії такі покарання були дозволені законом. Близько 35-40 років тому в школах існувало покарання учня лінійкою по руці, але - тільки за постановою загальної ради, за особливі порушення. У сім'ї ж до цих пір офіційно дозволяється злегка шльопнути розбишакувату дитини. Однак заборонені покарання ременем і тростиною, і покарання не повинно завдавати шкоди здоров'ю малюка. Якщо ж на шкірі з'явилися синці чи просто почервоніння, батьків можуть притягнути до кримінальної відповідальності.
І ще одна відмітна риса англійського виховання, яка, мабуть, належить більше до дорослим, ніж до дітей: в Англії не заохочується, щоб дорослий робив зауваження чужій дитині. Якщо дитина пустує або робить щось недобре, то за англійськими правилами потрібно сказати про це батькам пустуна, а не обсмикувати його. 
Головна мета англійського виховання - розвинути силу характеру дитини, звичку в будь-яких умовах володіти собою, не здаватися труднощам і знаходити вихід з будь-яких, навіть найскладніших ситуацій, і, звичайно ж, зберегти при цьому манери істинного джентльмена або справжньої леді, як століттями було прийнято в англійському суспільстві.
Картинки по запросу англійське виховання


Автор: Ніна Лебідь 
Джерело: журнал «Мама і малюк», № 7, 2005 рік 

Немає коментарів:

Дописати коментар