Світ цікавих речей

 Літаємо в космос, наввипередки будуємо хмарочоси, клонуємо живі організми і робимо багато такого, що ще недавно здавалося неможливим. І при цьому досі нездатні розгадати загадки будівельників і мислителів, що жили тисячоліття тому. Стародавній булижник вагою в сотню тонн дивує нас більше, ніж комп’ютер розміром у пів-долоні.

1. Стоунхендж, Великобританія, Солсбері


Вівтар, обсерваторія, гробниця, календар? Вчені так і не прийшли до єдиної думки. П’ять тисяч років тому з’явилися кільцевий рів і вали навколо нього діаметром 115 м. Декількома століттями пізніше древні будівельники доставили сюди 80 чотиритонних каменів, а ще через пару століть – 30 мегалітів вагою 25 тонн. Камені були встановлені по колу і у вигляді підкови. Той вигляд, в якому Стоунхендж дійшов до наших днів, багато в чому результат людської діяльності недавніх століть. Люди продовжували трудитися над камінням: селяни відколупувати від них шматочки-обереги, туристи мітили територію написами, а реставратори додумали за стародавніх, як тут у них що стояло правильно.

2. Піраміда Кукулькана, Мексика, Чичен-Іца


Щороку в дні весняного і осіннього рівнодення біля підніжжя святилища верховного божества майя – Пернатого Змія – збираються тисячі туристів. Вони спостерігають диво «явлення» Кукулькана: Змій рухається вниз вздовж балюстради головних сходів. Ілюзію створює гра трикутних тіней, що відкидаються дев’ятьма платформами піраміди в той момент, коли сонце, що хилиться до заходу, протягом 10 хвилин висвітлює її північно-західний кут. Було б святилище зміщене хоч на градус, нічого подібного б не відбувалося.

3. Скрижалі Джорджії, США, Джорджія, Елберт


У 1979 році хтось під псевдонімом RC Christian замовив будівельній фірмі виготовлення та встановлення монумента – конструкції з шести гранітних монолітів загальною вагою понад 100 тонн. На чотирьох бічних плитах викарбувані десять заповідей нащадкам на восьми мовах, включаючи російську. Останній пункт говорить: «Не будьте раком для Землі, природі теж залиште місце!»

4. Нураги Сардинії, Італія, Сардинія


Напівконічні споруди, що нагадують величезні вулики (висотою до 20 м), з’явилися в Сардинії в кінці II тисячоліття до н.е., до приходу римлян. Вежі побудовані без фундаменту, з накладених один на одного кам’яних блоків, що не скріплені ніяким розчином і тримаються тільки за рахунок власної ваги. Призначення нурагів невідоме. Характерно, що археологи не раз виявляли при розкопках мініатюрні моделі цих веж з бронзи.

5. Кораловий замок, США, Флорида, Хомстеді


Химерну структуру самостійно за 28 років (1923-1951) побудував латвійський емігрант Едвард Ліндскалнін на честь втраченого кохання. Те, як людина скромного зросту і статури переміщувала в просторі величезні блоки, залишається загадкою.

6. Піраміди Енагуні, Японія, архіпелаг Рюкю


Монументи з величезних кам’яних платформ і стовпів, розташованих під водою на глибині від 5 до 40 метрів, були виявлені в 1986 році. Головна з цих споруд має вигляд піраміди. Недалеко від неї знаходиться велика площа зі сходами, схожа на стадіон з глядацькими трибунами. Один з об’єктів нагадує величезну голову, як у статуй моаї на острові Пасхи. У науковому середовищі ведуться суперечки: багато хто вважає, що лежачі на дні океану утворення мають виключно природне походження. Але одинаки типу Масаакі Кімури, професора університету Рюкю, який неодноразово пірнав до руїн, наполягають, що тут не обійшлося без людини.

7. Гозекське коло, Німеччина, Гозекі


Кільцева система концентричних ровів і дерев’яних огорож була створена в період між 5000 і 4800 роками до н.е. Зараз комплекс реконструйований. Імовірно, він використовувався як сонячний календар.

8. Лінії Наски, Перу, плато Наска


47-метровий павук, 93-метрова колібрі, 134-метровий орел, ящірка, алігатор, змія, інші зооморфні і людиноподібні істоти… Гігантські зображення з висоти пташиного польоту здаються видряпаними на позбавленій рослинності гірській породі, причому ніби-то однією рукою, в єдиному стилі. Насправді це борозни глибиною до 50 см і шириною до 135 см, зроблені в різний час в V-VII століттях.

9. Обсерваторія Набта, Нубія, Сахара


У пісках поруч з висохлим озером знаходиться найстаріший археоастрономічних пам’ятник на планеті, на 1000 років старший за Стоунхендж. Розташування мегалітів дозволяє визначати день літнього сонцестояння. Археологи вважають, що люди тут жили сезонно, коли в озері була вода, тому потребували календарів.

10. Гебеклі-Тепе, Туреччина


Комплекс на Вірменському нагір’ї вважається найдавнішим з найбільших мегалітичних споруд (орієнтовно X-IX тисячоліття до н.е.). У той час люди ще займалися полюванням і збиранням, але хтось зміг спорудити круги з величезних стел із зображеннями звірів.

Немає коментарів:

Дописати коментар