Деснянська Оболонь – унікальний заповідний об’єкт із більш як трьома десятками річок. Мереживо заплав та стариць мальовничим узором проходить через територію Чернігівської і північно-східну частину Сумської областей. Це Деснянська гідрологічна система.Десна – найдовша ліва притока Дніпра. Яка, розливаючись, утворює вже свої більші та дрібніші притоки. Звивисте русло, яке подекуди розширюється до 450 метрів, у найглибших місцях сягає 17 метрів.
За болотянистими берегами з очерету і рогози ростуть ліси. Надзвичайно красиві заходи сонця біля річки. Вечірнє проміння, відбите у воді, кидає відтінок золота на все довкола. Велична тиша і якась добра магія – ніби переносишся у справжню казку. Зимовий сон річок, який покриває поверхню льодом, вливає в них нові сили – через сніги, що тануть навесні.
Річки Деснянської Оболоні справді унікальні: із мальовничими берегами, чистими озерами, струмками та очеретяними болотами; надзвичайно багаті на рибу. Кожна із них по-своєму гарна. І хоч ту красу не можна описати словами, її краще бачити на власні очі, та ми все ж спробуємо розповісти про найцікавіші:
Древній Устрь
Однією з найбільших річок є ліва притока Десни – Остер. Біля Остера розкинувся мальовничий Ніжин. Ця річка згадується ще у «Повісті минулих літ». З річкою пов’язано немало легенд і байок. Мовляв на її дні досі лежить римське судно, повне римського срібла. Динари і справді траплялись місцевим шукачам пригод. Та мало того, знаходять тут і монети Київської Русі домонгольського періоду.
Існують дані, що в давнину Остер був судноплавним і через нього греки переправляли товарні судна. Пізніше у польсько-литовський період тут було багато млинів, які принесли немало шкоди водоймі, призвівши до заболочення.
Сейм
Найбільша притока Десни – Сейм. Річка пропливає не лише Україною, а й Росією. Красу саме цієї річки Олександр Довженко описав у своїй «Зачарованій Десні». Дивовижна природа довкола просто зачаровує. Один берег Сейму більш пологий, інший – високий обрив, який створює відчуття, що ви знаходитесь десь у горах. Кришталева, майже прозора вода так і манить скупатись у річці. Тут водиться аж 22 різних види риб. Плавають лящі, соми, щуки і раки. А по заплавних луках бродять сірі довгоногі чаплі.
Річка Снов
Річка Снов належить до правих приток Десни. Цікаво, що нею проходить кордон між Україною і Росією. Звивистим рукавом у 20 кілометрів вона розділяє ці дві країни. Цікаво, що на санскриті назва водойми перекладається як «купатися». Річка увійшла в історію завдяки «Сновській битві» – у 1068 році тут відбулась сутичка між військами чернігівського князя Святослава Ярославича та половецькго хана Шарукана.
Багаточисельні рукави, подекуди переплітаючись зі старицями, проймають звивистою стрічкою Чернігівське Полісся. Річка загалом широка і мілка – лише до 3 метрів вглиб. Та це не заважає десяткам видам риб проживати у водоймі. Золотисті карасі та окуні, лящі та щуки.
Немає коментарів:
Дописати коментар