неділю, 7 лютого 2016 р.

7 грудня 1478 року народився Томас Мор — англійський письменник, філософ, державний діяч, лорд-канцлер (1529—1532). Автор суспільно-політичного трактату «Утопія». Один з основоположників утопічного соціалізму. Святий Римо-католицької церкви.


Початкову освіту Мор здобув в школі Св. Антонія. У 13 років він потрапив до Джона Мортона, архієпископа Кентерберійського, і якийсь час служив у нього пажем. Веселий характер Томаса, його дотепність і прагнення до знань вразили Мортона, який передбачив, що Мор стане «дивовижною людиною». Мор продовжив свою освіту в Оксфорді.
У 1494 році він повернувся до Лондона і в 1501 році став адвокатом.
Судячи з усього, Мор не збирався все життя робити кар'єру юриста. Зокрема, він довго вагався між цивільною і церковною службою. Під час свого навчання в Lincoln's Inn (одній з чотирьох юридичних корпорацій, що готують юристів) Мор вирішив стати ченцем і жити поблизу монастиря. До самої смерті він дотримувався чернечого способу життя з постійними молитвами і постами. Проте бажання Мора служити своїй країні поклало край його монастирським устремлінням. У 1504 році Томас Мор обирається до Парламенту, а в 1505 році — одружується.

Особливої уваги заслуговує ситуація з розлученням Генріха VIII, яка привела Мора до піднесення, а потім до падіння і в кінцевому результаті — до смерті. Кардинал Томас Волсі, архієпископ Йорка і лорд-канцлер Англії, не зміг домогтися розлучення Генріха VIII і королеви Катерини Арагонської, в результаті чого в 1529 році його змусили піти у відставку. Наступним лордом-канцлером був призначений сер Томас Мор, який до того моменту вже був канцлером герцогства Ланкастер та спікером Палати громад.
На нещастя для всіх, Генріх VIII не розумів, що за людина був Мор. Глибоко релігійний і прекрасно освічений в галузі канонічного права, Мор твердо стояв на своєму: розірвати освячений церквою шлюб може тільки Папа. Климент VII був проти цього розлучення — на нього тиснув Карл V Іспанський, племінник королеви Катерини. У 1532 році Мор пішов у відставку з поста лорда-канцлера, посилаючись на слабке здоров'я.

Справжньою причиною його звільнення став розрив Генріха VIII з Римом та створення Англіканської церкви; Мор був проти цього. Більш того, Томас Мор був настільки обурений відходом Англії від «істинної віри», що не з'явився на коронації нової дружини короля — Анни Болейн. Природно, Генріх VIII помітив це. У 1534 році Елізабет Бартон, черниця з Кенту, наважилася публічно засудити розрив короля з католицькою церквою. З'ясувалося, що відчайдушна черниця листувалась з Мором, який мав схожі погляди, і якби він не потрапив під захист Палати лордів, не минути б йому в'язниці. У тому ж році Парламент прийняв «Акт про престолонаслідування», який включав в себе присягу, яку були зобов'язані принести всі представники англійського лицарства. Особа, яка принесла присягу, тим самим: 1) визнавала законними всіх дітей Генріха VIII і Анни Болейн; 2) відмовлялася визнавати будь-яку владу, чи то влада світських владик чи князів церкви, крім влади королів з династії Тюдорів. Томас Мор був приведений до присяги, але відмовився вимовити її, оскільки вона суперечила його переконанням. 17 квітня 1535 року він був ув'язнений у Тауері, визнаний винним і 6 липня 1535 року обезголовлений. За вірність католицизму Мор був канонізований Римо-Католицькою Церквою і зарахований до лику святих Папою Пієм XI в 1935 році.

Немає коментарів:

Дописати коментар